Jezírka

Jezírka s živou (biotopy) a slanou vodou



Biotopy


tedy umělé vodní nádrže, v nichž se voda čistí pomocí rostlin a mikroorganismů ve štěrkovém loži. Název je poněkud zavádějící, protože v biologii a ekologii znamená termín "biotop" něco úplně jiného, ale v zahraničí se prostě tento název pro jezírka s přírodním čištěním vody ujal, proto ho zde budeme také užívat, byť raději s uvozovkami.
Jde v podstatě o stejný princip, jehož využívají i tzv. kořenové čistírny odpadních vod, které jsou u nás především v menších obcích stále populárnější. Zhruba polovina vodní plochy je určena ke koupání, druhá půlka tvoří čisticí zónu s mokřadními rostlinami. Oproti klasickému bazénu dochází k úspoře vody, energie nutné pro cirkulaci a filtraci vody a také nákladů na chemickou úpravu vody. Koupaliště s přírodním čištěním vody se dá využít jak u rodinných domů, tak u veřejných plováren.
U rodinných domů už u nás existují první realizace a majitelé jsou s tímto řešením vesměs velice spokojení. Veřejná plovárna tohoto typu u nás zatím postavena nebyla, ale to se snad brzy změní. Tato koupaliště jsou ale stále populárnější u našich sousedů v Rakousku a Německu, protože stále více tamních obcí objevuje, že je to řešení levné, efektivní a - v neposlední řadě - také velice pohledné. Jenže: zatímco koupací jezírko na zahradě si může udělat v podstatě každý sám, protože normy na kvalitu vody u domácích bazénů žádné neexistují, veřejné koupaliště bude muset splnit celou řadu velmi náročných požadavků.



Jezírka na slanou vodu


Jezírka na slanou vodu
Jezírka na slanou vodu

Jednoduchá a rychlá údržba jezírka

Slaná voda v bazénu je dnes již běžná záležitost. Proto, aby slaná voda v bazénu nebyla jen slaná voda je potřeba sůl převést na dezinfekční chlor. Pro tento účel slouží solonizační jednotky, které ze slané vody v bazénu vytvoří plynný chlór, který pak slouží jako hlavní dezinfekční látka pro údržbu vody v bazénu. Slaná voda v bazénu má prokazatelně příznivý vliv na pokožku a šetří čas a náklady na bazénovou chemii.