Ryby do jezírka

17/12/2022

Ryby a jezírka


Jakékoli jezírko bez ryb vypadá zvláštně. Všichni tak nějak automaticky předpokládají, že pokud si pořídí jezírko, je jeho nedíllnou součástí i nějaká rybí osádka. Konec konců téměř každé zahradní centrum nabízí během sezony celou řadu barevně zajímavých okrasných ryb a je težké odolat. Zvlášť když máte děti, které si rybky prostě v jezírku přejí. Co by ale každý majitel jezírka měl vědět, než ryby do jezírka vypustí ? Ryby obecně systém jezírka zatěžují, a jejich přítomnost vede k možnému zhoršení kvality vody, její průhledností a vyššího rizika výskytu řas. Platí přímá úměra - čím více ryb, tím větší zátěž na na jezírko. Důvodů, proč tomu tak je, je více : 

Krmení ryb prakticky každý, kdo si ryby do jezírka pořídí, si současně s nimi koupí i větší či menší balení krmiva. Všechny látky v krmivu obsažené po projití trávicím traktem ryb skončí v jezírku. Odhadněte, kolik krmiva ročně Vaše ryby spotřebují, a jakou zátěž na jezírko vyvinou. Zkuste si schválně jen tak pro příklad pár kuliček krmiva hodit do průhledné lahve s vodu a dejte ji v létě na týden dva na slunce. Výsledkem budete jistě překvapeni - a to samé se odehrává i ve Vašem jezírku. Je na to Vaše jezírková filtrace připravena ? Likvidace planktonu Většina ryb do jezírek nabízených v maloobchodní síti jsou všežravci. Nepohrdnou tedy ani vodním planktonem - především pak zooplanktonem ve Vašem jezírku. 

Je ale potřeba si uvědomit, že zooplankton je důležitou složkou celého ekosystému jezírka, a stará se do značné míry o čistotu vody. Pokud jeho funkci z jezírka pomocí ryb vyloučíme, je nutno ji něčím kompenzovat, aby nedošlo ke zhoršení kvality vody Dražší filtrace Drtivá většina výrobců jezírkové technologie z marketingových důvodů udává na krabici se svými filtry co možná největší číslo. Logicky, vyšší číslo podle obchodníků znamená vyšší pravděpodbnost nákupu. Pokud ale máte v jezírku přítomné ryby, je nutné pro dosažení reálné hodnoty filtru toto číslo vydělit - a to tím více, čím více je v nádrži ryb. Taková filtrace do jezírka, kde jdou ryby, je prostě dražší - a to jak investičně, tak i provozně Ohoržení vodních rostlin Ne všechny ryby jsou mírumilovné vůči vodním rostlinám, Když pomineme extrémní typy ryb typu Amur, i běžný Koi kapr větší velikosti dokáže s rostlinami pořadně zamávat.

 Proto je nutná výsadba vodních rostlin do jezírka buď v nádobách, nebo v obložení většími kameny Trochu jiná je pak situace u nádrží, kde jejich majitelé už od začátku s chovem ryb od začátku počítají. Obvykle to jsou nádrže s koi kapry, ale v poslední době jsou populární i produkční nádrže se pstruhy nebo jinými podobnými druhy ryb. Zde je vše chovu ryb podřízeno - obvykle na úkor výsadby vodních rostlin nebo tvaru nádrže. Pro jejich majitele jsou na jezírku hezké právě ryby - a tomu je vše přizpůsobeno . Zamyslete se, nežli k nákupu ryb do Vašeho zahradního jezírka přistoupíte ....